Июль 20, 2019
МедиаБизнес
Пользователь
Пароль
 
ТВПрессаРадиоНаружкаКиноDigitalAmbient
НОВОСТИ
Июль 6, 2016

Катерина М’ясникова: Найдієвішим способом боротьби з присутністю в ефірах російських співаків, є підтримка національного музичного виробника

Поделиться: Facebook Twitter LiveJournal
Версия для печати

Законопроект Миколи Княжицького та ще низки депутатів "Про внесення змін до деяких законів України стосовно обмеження використання медійної продукції держави-агресора (№ 4303)" - в порядку денному нинішньої сесії. Серед інших норм, в законопроекті пропонується й таке: "заборонити трансляцію телерадіоорганізаціями музичних творів, вперше оприлюднених після 1 січня 2014 року  за участю осіб, включених до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та/або принаймні один з авторів (співавторів) або виконавців (співвиконавців) яких є громадянином держави-агресора за умови, що відсутні достовірні дані, що цей автор (співавтор) або виконавець (співвиконавець) публічно висловлювався про засудження окупації території України державою-агресором". МедіаБізнес поспілкувався з Катериною М’ясниковою, виконавчим директором НАМу та головою “Радіокомітету» про те, як змінюється "російська присутність" на радіо, які кроки треба роботи для захисту національної безпеки та як норми законопроекту вплинуть на радійний ринок.

-  Чи залучали Радіокомітет до роботи над законопроектом? 

- Ні, Радіокомітет до роботи над законопроектом не залучали. Можливо, залучали окремі радіостанції, але нам про це не відомо. 

- - Чи є у вас інформація щодо  частки музики російських виконавців у ефірі українських радіостанцій? Чи змінювалась вона за останні два роки? Яка саморегуляція здійснюється в плані "ставити того чи іншого виконавця" в залежності від його висловлювань щодо України (наприклад, групи Любе і т.п.)

- Ми опрацьовували цю інформацію під час обговорення питання квот у радіоефірах. Головний висновок – кількість російської музики в ефірах українських радіостанцій, особливо у прайм-тайм, з роками зменшується. За 10 останніх років музики з РФ в ефірах «Русское радио Україна» та «Нашого радіо» стало вдвічі менше. На «Хіт FM» в прайм-таймі зараз абсолютно немає російських виконавців. На «Ретро FM»в прайм-таймі кількість російських пісень зменшилася з 30% в 2010 до 6% в 2016 році. Сьогодні на радіо Roks в денний час лунає лише 1% російської музики. Орієнтуючись на плей-листи радіостанцій, ми об’єктивно можемо стверджувати, що існує загальна тенденція до зниження пісень з російським паспортом в ефірах українських радіостанцій.

Щодо саморегуляції. У рамках «Радіокомітету» домовленості про трансляцію чи заборону тих, чи інших виконавців в ефірах радіостанцій не було. Регулювання програмування радіоефірів не входить в мандат  «Радіокомітету». Але ми можемо говорити про самостійне регулювання, певну позицію радіостанції, коли дійсно, більшу частину виконавців із яскраво вираженою антиукраїнською позицією зняли з ротації та не транслювали. І робили вони це точно не для того, щоб дошкулити виконавцю, а з поваги до своєї аудиторії.

- Чи є, на ваш погляд, дієвим заходом запобіганню ворожої пропаганди "надання розписки громадянином Російської Федерації про не підтримку політики Російської Федерації відносно України, включаючи окупацію АР Крим та військову агресію на території Луганської та Донецької областей України"? Наскільки відсутність такої норми сьогодні шкодить та створює загрозу?

- На жаль, не можу стверджувати на 100%, але на телеканалі «Дождь» я чула інформацію про те, що в РФ особу, яка публічно говорить про те, що Крим не є частиною федерації, можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Цю інформацію ще потрібно перевірити. Але у будь-якому випадку, вимагати публічної сповіді у вигляді заяви про засудження агресора від людей, які є на боці справедливості та здорового глузду, які розуміють, що Крим окуповано, а у Донецьку йде війна між двома державами, але які з різних причин продовжую жити у Росії, як на мене, це шлях до розриву стосунків з цими людьми. Це точно  не спонукання решти мешканців східного сусіда до здорового глузду.

Візьмімо, наприклад, Андрія Макаревича, який через свої публічні виступи про невизнання окупації Криму та аналіз війни на Сході України має чимало проблем. Ми пропонуємо йому підписати офіційний документ, в якому публічно засудити політику Росії, а потім повернутися назад до Росії і продовжувати там «спокійно» жити. Ми свідомо наражаємо його на безглузду і значну небезпеку. Заява  – це документ, через який він та подібні до нього артисти можуть в тому числі зазнати репресій. Рано чи пізно всі війни закінчуються. І якби нам цього не хотілося, але географію ми не змінимо, і нам доведеться будувати нові відносини з країною, яка перестала бути для нас братською, але залишилася сусідньою. І людей, які в критичні моменти зберігали здоровий глузд, і які могли б допомогти в майбутньому вибудувати з їх батьківщиною нові здорові стосунки, ми наражаємо на додаткову небезпеку. Як на мене, це, щонайменше, не далекоглядно.

Щодо радіо, тут не йдеться про розписку від артистів, а про те, що не можна буде транслювати пісню, якщо вона була створена після 1 січня 2014 року, і якщо її автором є особа, яка входить до переліку таких, що становлять загрозу нацбезпеці країни, та/або якщо відсутні достовірні дані, що такий  автор або виконавець публічно висловлювався про засудження окупації території України державою-агресором. Зі списком все просто. Він доступний для перегляду у вільному доступі на сайті Мінкульту.  Але, якщо у плей-листі радіостанції опиняється співак, чия позиція не однозначна, або змінилася в час військового конфлікту, наприклад, Сергія Лазарєва? Що тоді робити керівникам радіостанцій, хто візьме на себе відповідальність дати офіційну оцінку позиції співака? На моє переконання, настільки оціночні судження в Закон закладати не можна. Бо такі норми або стають мертвонародженими, або створюють нові можливості для корупції.  

Давайте подивимося на рівень виконання цієї норми. Наприклад, на станцію в ефірі якої була пісня Лазарєва, приходить перевірка. Контролер має для себе вирішити, чи є достовірні дані щодо позиції цієї особи, чи немає. Тобто він як перевіряючий має  провести моніторинг публікацій, проаналізувати в хронологічному порядку висловлювання та повідомлення щодо позиції Лазарєва стосовно Криму, Донбасу, Революції гідності і т.д., та вирішити - чи Лазарєв за нас, чи проти. В цей момент, я думаю, такий перевіряючий  або скаже «була якась заява, але розбиратися з нею я не буду». Або він скаже – «500 грн і я буду вважати що щодо всіх російських виконавці у вашому ефірі є  достовірні дані».

Подібні норми без зрозумілого механізму доступу до інформації про осіб, яких не можна транслювати в ефірах українських радіостанцій, – це плекання корупції.

- Чи є у НАМу та Радіокомітеті альтернативні напрацювання щодо "правового механізму захисту національної безпеки України в інформаційній та медійній сфері"? Які б заходи,на ваш погляд, є першочерговими та найбільш дієвими? 

- Моя експертна думка така – ефективність такого механізму ведення інформаційної війни як жорстке регулювання контенту традиційних медіа значно перебільшена. Все, що держава може регулювати, – це наземні ТБ та радіо. Та при наявності широкого і необмеженого доступу до інтернету, супутникового телебачення, єдине, чим можна замінити російський контент - якісним українським. Якщо людина хоче слухати Баскова чи Кобзона, вона піде в інтернет і ніхто їй цього не заборонить. Єдиний вихід – створити в Україні альтернативних Баскова та Кобзона. Але робити це не заборонами, а стимулюванням розвитку музичного ринку.

Якщо сьогодні на території України буде заборонено концерти російських артистів, це автоматично не призведе до збільшення кількості українських концертів. Перед тим як провести концерт та заробити на ньому, потрібно вкласти гроші, а щоб щось  вкласти, його  потрібно мати. В цьому й чи не найважливіша проблема – для українських молодих артистів держава не створює належні економічні умови. Нам багато потрібно навчитися у Західних країн, де функціонує чимало програм стимулювання та підтримки національного культурного простору. Бо, я переконана, найдієвішим способом боротьби з присутністю в ефірах російських співаків чи акторів, є підтримка національного музичного та кіновиробника.

 Добавить комментарий

:D:lol::-);-)8):-|:-*:oops::sad::cry::o:-?:-x:eek::zzz:P:roll::sigh:
Жирный Курсив Ссылка Цитата


Защитный код
Обновить
Rambler's Top100 Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter